Sosyal Medyanın Etkileri. Sosyal Medyanın Zararları

Sosyal Medyanın Hayatımızda Etkileri

Beğenilme Arzusu

Beğenilme arzusu bizi sosyal medya psikolojisinde bu kavramda içine alır. Hızlıca hatamızda büyük rol oynayan sosyal medyanın yarattığı psikolojiye birlikte bir bakalım.

Sosyal medya, büyük küçük demeden, dünyanın her yerinden internet bağlantısı olması dahilinde basitçe bağlanabileceğimiz platformlardır. Her kesimden ve her bölgede kullanımı yoğunlaşmıştır. Eski arkadaşlarımızı, gündelik aktivitelerimizi paylaştığımız sosyal medyanın güzellikleri yanında zamanla birlikte sosyal medya da beğenilme arzusu tetiklenmektedir bu arzu yanı sıra depresyon ve anksiyete rahatsızlıklarını tetikler.

Sosyal Medya Psikolojisi

Sosyal medya kullanımı dediğimiz gibi güzelliklerini görmezden gelmek imkansızdır. Uzakta olan arkadaşlarımızla, akrabalarımızla kolayca iletişim kurmamızı kolaylaştırmaktadır. Bunların yanı sıra gitmek istediğimiz bir tatil beldesine öncesinde sosyal medyada kullanılan fotoğraflara bakarak karar vermemize yardımcı olabilecek güce sahiptir.

Örnek olabilirse bir restorana gitmek istedikleri zaman ihtiyaçları olan bilgilere instagram, twitter, facebook vb. sosyal medya ağlarını Google arama motoru kadar etkin kullanılabilmektedir.

Günümüzde sosyal medya üzerinden tanışıp arkadaş, birliktelik kurmak daha ilerisi olarak evlenmek oldukça normal karşılanmaktır. Sosyal medyanın bizler üzerindeki etkisi olumlu yönde midir? Sosyal medya kullanımın artması ile birlikte getirdiği birçok olumsuz etkiler vardır. Değerli hissetmek, ilgi görmek gibi arayışta olan kişiler sosyal medyanın olumsuz etkisine hızlıca yakalanmaktadır.

Sosyal Medyanın Hayatımızı Olumsuz Etkileri

Sosyal medya kullanımında insanlarda genellikle şu davranışları görmemek imkansızdır. Özellikle instagram hikayelerine ekleyip insanlara göstermek için lüks yerlere gitme ve orada arkadaşları ile fotoğraf çekinmeleri, karşı tarafa çok eğlenen normal hayatından farklı şekilde elit takılan izlenimini hissettirmek amaçlı paylaşımlar, daha güzel, daha ilgi çekici, daha fit görünüm için photoshop uygulamaları kullanmaları. Sosyal medyanın olumsuz etkileri saymakla bitmez.

Birçok insan sosyal medyayı amacı dışında kullanmaktadır. Yeni nesil tarafından da kötü örnek olduğumuz söylenebilir. İnsanlar artık sosyal medyada paylaşım yapacaklarında akıllarında bir çok soru dönüyor.

Bunlar şöyle sorular;

“Fotoğrafıma kaç beğeni gelir?”
“çok az beğeni alırsam”
“gece paylaşım yaparsam kimse görmez, öğlen paylaşsam daha çok kişi beğenir”
“o benim fotoğraflarımı beğenmedi ben niye onun fotoğraflarını beğeneyim ki”
“baksana, o kızı beğenmiş beni beğenmemiş”
“benim bir saatte 300 laykım var”

Gibi düşüncelere, soruları kendinize soruyorsanız onlarla ilgili olumsuz ve takıntılı şekilde davranışlar sergilemenize sebep olmaktadır. Bu durum sizin arkadaşlarınızla olan etkin iletişiminizi olumsuz yönde etkilemektedir. Sırf takipçi kaybetmemek için arkadaşınız olmayan, tanımadığınız insanları takip ediyorsanız bazı şeyleri yanlış düşünüyorsunuz demektir.