Migren Nedir? Migren Neden Olur?

Migren Nedir? Migren Neden Olur?

Migren Nedir?

Migren nedir? Migren, hastanın günlük yaşamını büyük derecede etkileyen ve gün içinde yapabildiği aktiviteleri kısıtlayan bir baş ağrısı türüdür. Genellikle ense, şakak ya da göz çevresinde başlayıp ağrının şiddetine göre hareket ettikçe kötüleşebilir. Hastanın migren atakları birkaç saatten birkaç haftaya kadar uzayabilir. Migren hastası olan insanlar toplumla kıyaslandığında yaşam kalitesi daha düşüktür. Eğer ailede migren hastası birey varsa çocuğunda da görülme olasılığı yüksektir.

Normal bir baş ağrısı toplumun %90’ında görülebilir. Baş Ağrısı, Uluslararası Baş Ağrısı derneği tarafından 14 gruba ayrılmıştır. Başka bir hastalıkla bağlantılı olmayan baş ağrılarına primer baş ağrısı denir ve baş ağrısı şikayetlerinin %90’ını oluşturur. Kalan %10’luk kısmı ise sekonder baş ağrılarıdır ve başka bir hastalığa bağlıdır. Migren, primer baş ağrısı olarak kabul edilir. Migrenin çıktığı belli bir yaş yoktur, her yaşta oluşabilir. Bazen yaş ilerledikçe azalır bazen de sürekli tekrarlar.

Her 20 erkekten 1’inde ve her 5 kadından 1’inde migren görülür. Dünya Sağlık Örgütünün hazırladığı “İş Gücünü Kısıtlayan Hastalıklar” listesinde 19. sırada yer alan migren çoğunlukla ergenlik döneminde başlar.

Migren, “Auralı Migren” ve “Aurasız Migren” olarak ikiye ayrılır. Migren ağrılarının %10’unu Auralı Migren oluşturur. Hastada baş ağrısından önce görülen halüsinasyonlar, bulanık görme, ışık çakmaları ya da skotom denilen görüş alanında boşlukların varlığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Ayrıca baş dönmesi, hâlsizlik, hissizlik, kol ve bacaklarda güçsüzlük gibi belirtilerle de öne çıkar. Aurasız Migren atakları ise Auralı Migren atakları kadar şiddetli olabileceği gibi daha az şiddette de seyredebilir.

Migren Neden Olur?

Migrenin atta yatan sebepleri aydınlanmış olsa da nedenleri hâla tam olarak anlaşılamamıştır. Genetik, santral, vasküler, ve nöronal sebepleri bulunan migrenin, biyokimyasal ve fizyolojik risk faktörleri de migrene zemin hazırlar.¹(medicalpark.com.tr)

Migren, beyindeki sinirler ve kan damarlarındaki değişiklikler sonucu ortaya çıkan bir baş ağrısı türüdür. Migren hastası kişinin atağı tetiklenebilir. Migren atağı tetiklenen hastada, beyindeki migren oluşturan kısım devreye girer ve atak harekete geçer. Bu durum beyindeki kan damarlarının genişlemesini sağlar. Kan damarları genişlediği için atak ve ağrı daha da artar ve migren ortaya çıkar. Migren neden olur kısaca bu şekildedir.

Migreni Neler Tetikler?

Migren tedavisinde hastanın migren ataklarını neyin tetiklediğini bilmesi son derece önemlidir. Sadece migreni tetikleyen faktörlerden uzaklaşmak bile hastanın migren ataklarını azaltacaktır. Migren atakları kişiden kişiye göre değişse de belirtileri çoğunlukla aşağıdaki gibidir.

Migren Atağı Belirtileri:

  • Açlık
  • Öğün Atlama
  • Stres
  • Güçlü ışık
  • Adet görme (Menstruasyon dönemi)
  • Hava değişimi ve kirliliği
  • Yoğun parfüm veya kuvvetli kokular
  • Yağlı yiyecekler
  • Alkol ve sigara kullanımı
  • Sigara içmeyen kişi için soluduğu sigara dumanı

Migren Tedavisi Nasıl Olur?

Hekim tarafından ilaçlı tedavi uygun görülmüşse kullanılacak ilaçlar dengeli ve düzenli beslenme eşliğinde atlanmadan kullanılmalıdır. İlaçlar ağrıyı tamamen ortadan kaldırmayı, yaşam kalitesini yükseltmeyi veyahut o anlık kişinin atağını durdurmayı hedefler. İlaçla tedavi, atağı önlemek adına ayda 2 veya 4’ten fazla atak geçiren hastalara uygulanır. Hekim tarafından reçete edilen migren ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır.

İlaç dışı tedavide ise hekim, hastanın migren ataklarının ne sıklıkta ve neye karşı olduğunu öğrenip buna uygun egzersiz ve rahatlama seansları uygulayarak hastanın migren ataklarını azaltır ya da tamamen bitirir. Tanı ve erken tedavi için kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmalısınız. Migren tedavisinde kontrollerin düzenli yapılması büyük önem taşımaktadır. Migren tedavisi kısaca bu şekildedir.

Kaynakça
Medical Park
Acı Badem
Memorial
Sormak istediklerinizi iletişim sayfasından sorabilirsiniz.