Hipersomnia Nedir? Belirtileri Hakkında Bilgiler

Hipersomnia Nedir Belirtileri Hakkında Bilgiler

Hipersomnia Nedir?

Hypersomnia ya da hipersomnia olarak adlandırılan, uykuda ve uykululuk halinde günün birçok saatini geçirmek olarak tanımlanan nörolojik bir hastalıktır. Uyku evresinin 7 saatten fazla sürmesidir. Hipersomnia hastalığını tetikleyen 2 farklı faktör vardır. Bunlardan biri düşük sosyoekonomik statü, diğeri de depresyon olarak gösterilebilir.

Hipersomnia hastalığının en belirgin semptomu gündüz sürekli uyumak ya da uykululuk hâlinde aşırı takılı kalmaktır. Gece uykusunun da uzun sürmesi, uykudan uyanmak istememek, uyananamamak da sayılabilir. Alzaimer, parkinson ya da çoklu sistem atrofisi gibi koşullar hipersomnia ile ilişkili olabilir. Uyku apnesi ya da diğer uyku problemlerinin belirtisi de olabilir. Eğer ailede uyku problemleri var ise de genetik bir yatkınlık söz konusu olabilir. Bazı kişilerde ise tümor ya da kafa travmaları uyku sorunlarına ya da hipersomniaya sebep olabilir.

Hipersomnia; anksiyete, duygudurumda dalgalanmalar ve bozulmalar veyahut bipolar bozukluk gibi birçok psikolojik hastalığa da sebep olabilir. Eğer bu psikolojik hastalıklardan herhangi birine sahip bir kişide hipersomnia görülüyorsa geceleri zayıf uyku ve gündüzleri sürekli uyku hâli ile saptanabilir. Bu durumlarda uykusuzluk en çok depresyon hâlinde seyreder.

Uyku, beden ve ruh sağlığı için gerekli olan farklı bir bilinç durumudur. Aktif uyku durumu olarak tanımlanılabilecek REM uykusu, toplam uyku süresinin %20 ile %30’unu oluşturur ve bu evre, uykunun başlamasından yaklaşık olarak 90 dakika sonra başlar. Rüyaların görüldüğü evredir ve göz ve solunum yolu dışındaki bütün işlevler hareketsizdir.

Uyku zihinsel ve bilişsel işlevlerin gelişmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle hipersomnia, hastada zihinsel bozukluklara sebep olur. İşlevi bozulan uyku ise kişide yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirememeye sebep olur. Hastanın yaşam kalitesi gittikçe düşer.

Hipersomnia Belirtileri Nedir?

  • Uyku ataklarının dinlendirmesi
  • Uykuya dalarken ya da uyanıkken halisünasyon görülmesi
  • Uzamış uyku atakları
  • Aşırı uykululuk
  • Derin uyku varlığı
  • Belirtilerin 6 ay sürmesi

Hipersomnia Hastalığının Tedavi Süreci

Hastanın şikayetleri doğrultusunda hasta öncelikle nöroloji doktoruna yönlendirilir. Daha sonrasında hasta bazı uyku testlerinden geçirilir ve uygun ilaç tedavisine başlanır. Hastanın düzenli egzersiz ve dengeli beslenme programına uyması gerekmektedir. Eğer uykuyu çok etkiliyorsa gerekli diyet programı uygulanabilir. Aralıklı düzenli gündüz uykusu programı ayarlanarak hasta uykudan yavaş yavaş alıkoyulur. Hastanın bu programlara düzenli uyması ve kontrollerine düzenli gitmesi gerekmektedir. Eğer sizde de belirtiler görülüyorsa doktora danışmayı ihmâl etmeyin.