Hiperaktivite Nedir? Tedavi Yöntemleri Nedir?

Hiperaktivite Nedir Tedavi Yöntemleri Nedir

Çocuğunuzun odaklanmasında sıkıntılar çektiğini düşünüyorsanız kesinlikle bu konuyu detaylıca okumalısınız. Nedir bu hiperaktivite?

Hiperaktivite (DEHB) Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu nedir?

Farklı hareketler veyahut fazlaca aktif gibi gözle görülen etkileri vardır. Daha doğrusu çocukların kendini kontrol edememesi diyebiliriz bu duruma. Hiperaktivite hastalığı olan çocuklarda dikkatini toplamak ya da bir şekilde sabit tutmak zordur. Bu durum sadece evlerinde değil, okul hayatında, sosyal çevresinde de sorunlarla karşılabilirler.

Çocuğun hiperaktivite bozukluğuna göre ciddiyet önem göstermektedir, farklı ve belirsiz hareketler gözlenebilir. Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda çok aktif oldukları için herhangi bir şeye tam olarak odaklandıklarını söyleyemeyiz. Odaklansalar bile hızlıca unutabilir yada yok sayabilirler.

Hiperaktivite hastalığı olan çocuklarda genelde sinirli, endişeli, öfkeli ve üzgün bir ruh hali daha çok görülmektedir. Şunu da hatırlatmak isteriz hiperaktivite bozukluğu tedavi edilebilirdir.

Ortak Özellikleri nedir?

Ara sıra her çocukta görülebilen şeylerdir fakat unutmayın ki çocuğunuzda bu durum sıkça devam ediyorsa hiperaktivite sorunu vardır demektir.

  • Sabitleşen hareketler
  • Çevreye veya size saldırgan yaklaşımlar
  • Dürtüsel olarak davranışlar
  • Çok fazla dikkat dağınıklığı
  • Çok fazla konuşmaları
  • Sırasını beklemekte acele etme gibi

Başkalarının laflarını bölmek veya yaptıkları işlerin arasına girmek

Berlirtilerden bir tanesi çocuğunuzda olması onun hiperaktivite bozukluğu olduğunu anlayamazsınız. Çocuğunuzu doğru gözlemlemek ve gözlemlerinize göre hareket etmeniz herkes için faydalı olacaktır. Unutmayın ki hiperaktivite bozukluğu tedavi edilebilirdir.

Tedavi Yöntemleri Nedir?

Tedavi sürecinde her zaman olduğu gibi erken teşhis her zaman önemlidir. Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar hem özel hayatlarında hem de sosyal hayatlarında zorluklar çekmektedir. Sorun yaşadıkları tüm ortamlarda ona destek, yardımcı olmak gerekir. Gerek olsun sosyal veya özel hayatlarında ufak konular dahi olsa zorluk çekmektedirler. Tedavi sürecinde ailenin özenli, dikkatli ve sağduyulu olması tedavi sürecini daha da çok iyi kılar.

Çocuğun hiperaktivite bozukluğunu düzeltecek hareketler yapması dahilinde ödüllendirilmesi onun olumsuz davranışlara uzak durabilmesini sağlar. Dikkat bozukluğundan dolayı kötü geçen okul eğitimi dershane, özel kurslar vb. kurumlarla eğitime tekrardan adapte olması sağlanır. Çocuğun özgüvenini kazanması için başarılı olduğu dersler üzerinden eğitime ağırlık vermek çocuğun özgüvenini büyük ölçüde etkilemektedir. Uzmanlar tarafından verilen ilaçların takibi düzgün yapılarak tüketilmesi çok önemlidir. Uzmanların çocuğun durumuna göre verdikleri ilaçları kullanması sonucunda konsantresinin artması eğitim hayatının, özel hayatının ve sosyal hayatının olumlu yönde ilerlemesinde büyük bir rol izler. Aileler, öğretmenleri ve uzmanların birbirleri ile koordinat halinde olarak tedavi sürecini takip etmeleri çocuğun bu dönemi daha başarılı bir şekilde atlatmasına yardımcı olduğu görülmektedir.