Çocukla İletişimin Püf Noktaları Nedir? Çocuklarla İletişim Kurmanın Püf Noktaları

Çocukla İletişimin Püf Noktaları Nedir Çocuklarla İletişim Kurmanın Püf Noktaları

İletişim Nedir?

Çocuklarda iletişimin önemi çok önemlidir. Gerek anne baba gerekse de çocuklarla iletişime geçmenin kuralını ve püf noktalarını keşfettikten sonra rahatça iletişime geçerek utangaçlıklarını çok daha fazlası olan onlarla yakınlık kurmayı tam olarak sağlayabilirsiniz.

İletişim, iki birey arasındaki duygu ve düşünce alışverişi demektir ve çocukla iletişim hamilelikten itibaren başlar. Ebeveynlerin, anne karnındaki çocuğu sevip okşaması, konuşması, müzik dinlemesi iletişimin ilk adımıdır.

Çocuğuyla doğru iletişim kurmayı bilen ebeveynler, çocukluk dönemindeki bütün sorunları da kolay yoldan çözebilecektir. İletişim, bütün sorunların çözümü; rahat bir çocukluğun da ilk yapı taşıdır. Doğru iletişim kurulduğunda çocuğun öz güveni artar ve gelecekte de insanlarla daha iyi anlaşabilen sağlıklı bir birey olur.

Çocukları daha iyi anlayabilmek, onlarla etkili iletişim kurabilmekle mümkündür. Ebeveyn ve çocuk arasındaki iletişim demek, yalnızca konuşmak demek değildir. Çocukla iletişimde en önemli unsur dinlemek ve çocuğu anlamaktır.

Birçok ebeveyn ve çocukla iletişim kuran yetişkin, çocuğa öğüt ve tavsiye vermek ister. Oysa çocukla iletişimin temelinde ona zaman ayırıp, çocuğu dinlemek vardır. Çocuk iletişimi anne babadan öğrenir. Örneğin ebeveynler, çocukluk çağında anne ve babalarından ne gördülerse çocuklarına da onu uygularlar. Çocukla doğru iletişim kurabilmek önemli bir beceridir. Çocuk doğru iletişimi yakaladığı kişilere saygılı olur ve kendisinin de değerli olduğunu hisseder.

Çocukla İletişimin Püf Noktaları:

Çocukla iletişimin püf noktaları, en başında onlarla aynı boya yani eğilerek gözlerine bakarak onlarla iletişim kurmanız büyük rol oynamaktadır.

 1. Çocuğu dinlemek.
 2. Gelişim dönemleri hakkında bilgi sahibi olmak.
 3. Çocuğun mimiklerini okumak.
 4. Ebeveynler, çocukla anılarını paylaşmalıdır. (Olumsuz anılar da dahil.)
 5. Çocuğa öğretilmek istenen kazanım oyunla öğretilmelidir.
 6. Ebeveynler, çocuklarına rol model olmalıdırlar. Model olmak, sadece söyleyip çocuğun kazanımlarını beklemekten daha etkilidir.
 7. Çocuğa nasıl yaklaşılırsa, çocuk da o şekilde bir dönüt verecektir. Doğru iletişim şeklini bulmak önemlidir.

Bunların dışında ebeveynler, çocukla iletişime geçerken tepkilerine dikkat etmelidirler. Çünkü çocuklar, özellikle küçük yaşlarda her sıkıntının kendileri yüzünden olduğunu düşünüp bu konuda üzülürler. İnsanların hem sevinip hem de kızabileceğini anlayacak içgüdüleri henüz gelişmemiştir. Anne baba, farklı bir konuya kızıp, çocuklarının yanına geldiğinde çocuk tüm bu kızgınlığın sebebi olarak kendisini görecektir. Böyle bir durumda ebeveynler, neye sinirli olurlarsa olsunlar, çocuklarıyla sakin bir dille konuşmalıdırlar. Çocukla iletişimde duyguları ve istekleri ifade etmek oldukça önemlidir. Eğer istekler açık bir dille ifade edilmezse iletişim bozulabilir.

Unutulmamalıdır ki; doğru iletişimle büyüyen çocuklar hep mutlu yaşarlar ve toplumdaki mutlu bireyler de toplumu şekillendirirler.

Sağlıklı İletişimin Temel Koşulları:

 • Empati
 • Saygı
 • Saydamlık
 • Somutluk

Sen Dili ve Ben Dili Nedir? 

Sen Dili:
Sen dili, suçlayıcı bir ifade taşır ve çocuk üzerinde kullanıldığında ters etki oluşturup olumsuz bir iletişim sergiler. Çocuk, sen diliyle konuşan ebeveynini dikkate almayacak ve asabi olacaktır.

Sen dili örnekleri:

 • Beni ziyarete gelmeyeli ne kadar oldu biliyor musun, ne kadar da hayırsızsın?
 • Sen zaten hep böylesin!
 • İzinsiz telefonumu alma!
 • Ne laf anlamaz çocuksun! Bıktım senden!
 • Hiçbir şey anlamıyorsun!

Ben Dili:
Ben dili ise, sen dilinin aksine tamamen kendini ifade etmeye yöneliktir. Ben dilinin kullanıldığı iletişim doğru ve sağlıklı iletişimdir. Ben dilinde; davranışın tanımı, yetişkin (ebeveyn) üzerinde kurduğu etki ve duygunun ifadesi yer alır. Ben diliyle çocuğuna kendini anlatan ebeveyn, çocuğuyla  sağlıklı bir iletişim kuracaktır.

Ben Dili Örnekleri:

 • Ağladığın zaman ne yapacağımı bilemediğim için endişeleniyorum.
 • Oyuncaklarını toplamadığında ben toplamak zorunda kaldığım için sinirleniyorum.
 • Alışveriş esnasında sürekli ağlayıp bir şeyler istediğin için alışverişimizi güzel yapamıyorum bu durum beni üzüyor.

İletişimde Beden Dilinin Önemi:
Karşımızdaki insanla iletişim kurarken 3 kanal kullanırız. Bunlar: Ses, söz ve beden dilidir.

Yapılan araştırmalara göre iletişimde;
Ses: %7
Söz: %38
Beden Dili: %55 oranda etkilidir.

Örneğin biriyle dans ederken fonda çalan müziğin güzelliği ya da şarkının sözleri değil dans daha çok etki bırakır. Ne söylendiği değil, nasıl söylendiği önem taşır. Bu yüzden beden dili İletişimin en önemli yapıtaşı sayılır.