Çocuk İstismarı Nedir? Nasıl Yol İzlenmeli?

Çocuk İstismarı

Çocuk İstismarı Nedir?

Çocuk istismarını şu şekilde özetleyebiliriz. Bir yetişkinin, çocuğun izin ve isteğini almadan ona dokunması ve onun vücudunu cinsel uyaran ve doyumu için kullanmasıdır. Genital bölgeye dokunma, oral temas, pornografi gibi suçlarla çocuğun cinsel obje gibi kullanılması durumudur.
Eğer bir çocuk kendisine cinsel istismar uygulandığıyla ilgili konuşuyorsa ve bunu davranışlarına yansıtıyorsa, aileler kesinlikle bir uzmana başvurmalıdır çünkü çocuklar cinsel istismar hikayesi uydurabilecek cinsel deneyime sahip değillerdir.
Çocuklara yönelik cinsel istismar toplumda bir tabu gibi görülür ve bu nedenle de açığa çıkması oldukça güç olan önemli şiddet türlerindendir.

Cinsel İstismara Uğramış Çocuk Nasıl Fark Edilir?

Cinsel tacize uğrayan çocuklar çoğunlukla içine kapanıp istismarı anlatmaktan çekinirler. Bu da çocukların yalnız hissedip ağlamasını tetikleyecektir. Çocuk istismarı nedir sorusunun cevabını yukarıda almıştık. Çevresindeki uyaranlara karşı fazla tepki gösterip korkabilir. Bazı durumlarda ise çocuklar, sanki istismara uğrayan başka bir çocukmuş gibi anlatıp ailelerinin bakış açılarını denerler. Böyle durumlarda hemen psikoterapiye başvurulmalıdır.

Çocuk İstismarına Uğrayan Çocukta Görülen Belirtiler:
Çocuklar çok hızlı geliştiği için her yaşta davranış ve duygu durumlarında değişimler olacaktır. Yaşlar fazlalaştıkça benzer ya da farklı belirtiler görülebilir.

0-4 yaş çocuklarda istismar belirtileri:
· Tuvalet eğitiminde sonradan ortaya çıkan aksamalar
· Çocuğun yaşına uygun olmayan söylemleri tekrarlaması
· Oyun oynarken cinsel istekli oyunların cinsel içeriğinde artma
· Çocuğun cinsel organıyla uğraşmasının artması

4-6 yaş çocuklarda istismar belirtileri:
· Çocuğun yaşına uygun olmayan söylemleri
· Kendinden büyük bireylerden ve yetişkinlerden korkma
· Cinsel ilişkiye yönelik aşırıya kaçan söylemler

7 yaş ve üzeri çocuklarda istismar belirtileri:
· Kendinden büyük bireylerden korkma
· Okul başarısında düşüş
· Okula gitmek istememek
· Tek başına vakit geçirmede artış
· Mutsuzluk
· Huzursuzluk
· Stres bozukluğu belirtilerinin gözlenmesi
· Yaşa uygun olmayan cinsel söylemler
· Depresif duygu hâli
· Cinsel konulara ilginin artması
· Şiddete eğilim
· Saldırganlık
· İntihar düşüncesi
· Kendine zarar verme

Çocuk İstismarına Maruz Kalan Çocukların Yaşa Göre Dağılımları:
2-5 yaş: %30
6-10 yaş: %40
11-17 yaş: %30

İstismarcıların %98’i erkek, %80’i de tanıdığı birisidir.

Çocuklara İstismar Konusunda Kendini Korumalarını Sağlamak İçin Öğretilecekler:
Çocuk, her yaşta istismara maruz kalabilir. Bu nedenle çocuklara öğretilmesi gereken ilk davranış “hayır” demektir. Çocuk, vücuduna dokunmasını istemediği kişiye “hayır” diyebilmelidir ve bu konuyu ailesiyle paylaşabilmelidir. Ayrıca çocuklara gelişimi dahilinde anlayabileceği kadarıyla vücudunun bölümleri anlatılırken, özel bölgelerinin de anlatılması gerekir. Herkesin özel bölgesi olduğu ve bu bölgelere kimlerin hangi hususlarda izin dahilinde dokunabileceği öğretilmelidir.

Yetişkinler de çocuğu severken ona çok fazla dokunmamaları ve temasta sınırlı olmaları gerekmektedir. Çocuğa sormadan vücuduna dokunulmamalıdır. Bu davranış çocuğun kendi vücudunun sorumluluğunu almasını ve daha dikkatli korunmasını sağlayacaktır. Vücuduna izinsiz dokunulduğunu bilen çocuk bunu ailesiyle paylaşabilmelidir. Böyle bir konuyu ailelerine açtıklarında kesinlikle ceza almayacakları ve suçlanmayacakları çocuklara aşılanmalıdır. Bunu bilen ve hisseden çocuk kendisini istismar eden kişi yakını dâhi olsa bunu çekinmeden ailesine söyleyebilecektir.

Çocuğun İstismara Uğradığını Anlayan Ailene Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Öncelikli olarak çocuklarıyla rahat, güvenilir ve sessiz bir ortamda onların bütün kaygı ve korkularını anlayarak konuşmalıdırlar. Bu süreçte bir psikolog veyahut psikiyatristten yardım almak daha sağlıklı bir ilerleme sağlayacaktır. Ebeveynler, çocuklarının yanında olduğunu onlara hissettirmelidirler. Psikolojik desteğin ardından çocuklara cinsel istismar uygulayan kişi hakkında adli işlemler başlatılmalı ve hukuki yollara başvurulmalıdır. Cinsel istismarı yok saymak çocuğun kendisine olan saygısını bitirip, içe kapanmasını sağlar ve bu da çocuğa verilen en büyük zarardır.