Büyük Dert Narkolepsi : Uyku Hastalığı Narkolepsi Nedir?

Büyük Dert Narkolepsi Uyku Hastalığı Narkolepsi Nedir

Uyanıyorsunuz ve tekrar uyuyorsunuz, sizce bu bir hastalık olabilir mi? Uyumaya geç dalmak gibi uykudan uyanmamak da bir hastalık diyebiliriz. Peki narkolepsi nedir? Yazımızın devamını okuyun..

Narkolepsi Nedir?

Halk arasında “uyku hastalığı” olarak da bilinen narkolepsi, kişide ani uyku atakları ve gün içinde sürekli uyku hâlinde olmayı getiren kronik bir uyku bozukluğudur. Gündüz aşırı uyku eğilimi olarak da açıklanabilir. Narkolepsi bozukluğuna sahip kişiler gün içinde çevresinde gelişen olaylara karşı duyarlı olmakta zorlanırlar ve bir nevi yaşamdan soyutlanırlar.

Narkolepsi, 2 tip olarak ele alınır. Bazı vakalarda narkolepsinin yanında ani kas tonusu kaybı olan katapleski de görülebilmektedir. Buna “tip1 narkolepsi” adı verilir. Katapleski görülmeden yalnızca narkolepsinin görüldüğü vakalar ise “tip2 narkolepsi” olarak incelenir. Narkolepsi, 10 ila 30 yaş arasında kendini gösterebilir.

Narkolepsi Hastalığının Nedenleri

Narkolepsinin kesin bir nedeni henüz bilinmemektedir, kesinleşmiş bir nedene bağlı değildir. Kalıtımsal faktörler narkolepsinin gelişiminde rol oynamaktadır. Ancak bir ebeveynin narkolepsiyi çocuğuna geçirme oranı %1 olarak açıklanmıştır. Ancak henüz narkolepsi geçirmemiş bir bireyin ailesinde narkolepsi geçirmiş bir başka birey varsa kişide narkolepsi görülme oranı 20 ila 40 kat artar.

Narkolepsi Belirtileri Nelerdir?

 1. Odaklanma sorunu
 2. Uykulu olma sorunu
 3. Gündüz aşırı uykuya dalma hâli
 4. Katapleski
 5. Uyku felci
 6. Halüsinasyom görme
 7. Uyku apnesi
 8. Uyku sırasında nefes alıp vermenin kesilmesi ya da bozulması
 9. İmsomnia
 10. Huzursuz bacak sendromu
 11. Bazı davranışları sürekli hâlde tekrarlama

Bu tarz durumlarda doktorlara başvurmak gerekmektedir. Erken teşhis her zaman hayat kurtarır dedikleri gibi zamanlarını uyuyarak yıpratmadan bu narkolepsi hastalığı için en yakın sağlık birimine başvurmalısınız.

 Hastanın genelde karşılaştığı sorunlar;

 1. Bireylerin kişisel hayatında bozulmalar meydana gelebilir
 2. Kişinin okul veya iş hayatındaki performansı düşebilir
 3. Bireyler duygusal eğilimlerden çekilebilirler
 4. Ani uyku atakları kişide travmaya neden olabilir
 5. İnsanlarla ilişki kurmakta güçlük çekebilirler
 6. Aşırı kilo almaları görülebilir

Narkolepsi Hastalığının Tedavi Süreci

Narkolepsinin kalıcı bir tedavisi yoktur ve kronik bir hastalıktır. Bazı ilaçlar hastanın durumuna uygun olarak verildiğinde, hasta narkolepsi semptomlarını kontrol altına almayı başarabilir. Aynı zamanda bireyin çevresindeki kişiler, ailesi ve arkadaşları, narkolepsi hastası bireye destek olarak onun tedavisini daha etkili hâle getirebilir. Kişiye verilen ilaçlar doğrultusunda kişinin beynini uyanık tutmak bazı yan etkileri de beraberinde getirmektedir. İlaç kullanmaya başlayan hastada anksiyete, baş ağrısı yahut bulantı gibi semptomlar görülebilir.