Antidepresan ile Birlikte Alkol Tüketimi Zararları

Antidepresan ile Birlikte Alkol Tüketimi Zararları

Antidepresan ile Birlikte Alkol Tüketimi Zararları

Kullandığınız antidepresan ilaçlar alkolün etkilerine karşı duyarlılık göstermektedir. Epilepsi, çocuklukta havale geçirmiş ve epilepsiye yatkın olan insanlarda nöbet olasılığını arttırdığı gözlemlenmiştir.

Antidepresan ve alkol birleştiğinde psikoaktif maddeler ortaya çıktığını belirtmek isteriz. Birlikte kullanımları ciddi hasarlara sebep olabilir. Bundan dolayı antidepresan ve alkolü birleştirdiğinizde olabilecekler öğrenmeye değerdir. Okumaya devam edin.

Antidepresan ve Alkolün Etkileri Nedir?

Anksiyete bozukluğu olan kişilerde kesinlikle anksiyete tetiklenmektedir. Alkol, düşünce ve uyanıklığı tetikleyebilir. Antidepresanlar ve alkol birleşimi reaksiyon sürenizi azaltır. Antidepresan ile birlikte kullandığınız alkol sizi uykulu bir hale getirebilir ve araç kullanma, odaklanma ve dikkat gerektiren görevlerinizi yapamayacak derece etkiler.

Antidepresan tedaviniz devam ederken alkol kullanmanız sizi alkol bağımlılığına sürükleyebilir ve şunu diyebiliriz ki büyük risk altındasınız. Psikoloji doktorunuz antideprasan ile birlikte alkol tüketmenizi tavsiye etmedi ise, hasta birey alkol tüketmeye devam etmekteyse bu risk hayli fazladır.

Birçok hasta birey, alkol almak için o gün antidepresan ilaçlarını kullanmamaktadır. Bu kesinlikle tavsiye edilmez. Antidepresanla desteklenen depresyon tedavisi bir süreçtir bu süreçte ilaçların zamanında ve eksiksiz kullanılması önem arz etmektedir. Tedavinizden maksimum verim alabilmeniz için alkol tüketiminizden uzak durmanız gerekmektedir. Alkol tedavinizin olumlu sonuçlanmasını ciddi oranda olumsuz etkilemektedir.

Alkol Nedir? Alkolün Vücudunuza Zararları

Alkol derken etanol ve etil alkolden bahsediyoruz, insan bedenin kullanacağı tek türlerdir. Şarap, bira, likör, viski ve diğer alkollü içeceklerde psikoaktif madde bulunmaktadır. Gebe (hamile) kadınların alkol kullanması kesinlikle tavsiye edilmemektedir, alkol zararları listesinde en başında düşük yapmanıza sebep olmaktadır.

Vücudumuza Zararları

Genel olarak merkezi sinir sistemine büyük zarar verir. İçki olarak tükettiğiniz alkol birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. İradenizi zayıflatır, kontrol kaybı yaşatır ve uyuşturucu maddelere sürükler. Yapılan araştırmalara göre uyuşturucu kullanmakta olan bireylerin yüzde 57’si alkol tüketmektedir. Alkol tüketmemek diğer madde bağımlılıklarını engeller.

Dünya da alkol kullanan 2 milyar kişinin 76 milyonu alkol bağımlısıdır. 1 yılda 1 milyon 800 bin kişi bu sebepten hayatını kaybetmektedir.

Alkolün Vücudumuzda Yarattığı Sorunlar

  1. Gırtlak, mide ve pankreas kanseri
  2. Karar verme, hareket etme ve refleks kaybı gibi beyin işlevlerinin bozulması
  3. Uyku bozukluğu ve baş ağrısı
  4. Kalp ve kan hastalığı
  5. Kan pıhtılaşmasının önüne geçme
  6. Özellikle karaciğere ağır hasar vermektedir.